Czy wiesz, jak duży wpływ ma na nas sztuka?

wpis w: Sztuka | 0

Przeprowadzono liczne badania na temat wpływu sztuki na człowieka. Wynika z tych badań jasno, że dzieła sztuki mają na nas ogromny wpływ. Oddziałują na nasze samopoczucie, nasz światopogląd, nasze zachowanie. Sztuka uspokaja, koi zmysły lub wręcz przeciwnie – pobudza i budzi silne emocje. Kształtuje nasz gust i poczucie estetyki. Otaczając się sztuką wpływamy na jakość i komfort naszego życia. Czujemy się bardziej spełnieni, zrozumiani. Piękno wpływa na nasze poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.

Jaką sztukę wybieramy?

Odpowiedź wydaje się prosta: taką, jaka nam się podoba. Jednak, nie zawsze wybieramy sztukę ze względu na estetykę. Największy wpływ na nasz wybór mają nasze emocje oraz doświadczenia. Wybieramy dzieło sztuki z którym się utożsamiamy. Nie jest ważne co to jest, ale dlaczego takie jest, w jaki sposób to rozumiemy i jak duży ma to związek z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami. Pragniemy od sztuki poruszenia, swoistego katharsis. Im głębiej sztuka potrafi nas poruszyć, tym bardziej nam się podoba.

Dlaczego duże galerie nie są dobrym miejscem do kontemplacji sztuki?

Sztukę odbieramy zmysłami, które łatwo przeciążyć. Stłoczenie dużej ilości dzieł sztuki w jednym miejscu, działa na niekorzyść odbioru sztuki. Za duża ilość bodźców sprawia, że łatwo się męczymy. Aby nas przed tym uchronić, nasz mózg odcina się od otoczenia, stara się skupić na jednym, najbardziej wyróżniającym się elemencie, który wzbudza największe zainteresowanie. Zatłoczone galerie to skupisko ogromnych ilości bodźców. Dobrym sposobem jest przychodzenie kila razy na tę samą wystawę lub skupienie się na dziele, które najbardziej nas interesuje.

Manipulacja, propaganda

Wiedząc, jaki wpływ ma na nas sztuka, ludzie często ją wykorzystują do celów propagandowych, manipulując całymi społeczeństwami. Z propagandą spotykamy się, gdy jedynym celem stworzenia dzieła sztuki jest wspieranie określonych poglądów politycznych. Jak wszystko, sztukę da się wykorzystać dobrze lub źle. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to bardzo silna forma przekazu, która ma na nas ogromny wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *