Czy artysta jest przedsiębiorcą?

wpis w: Sztuka | 0

Gdy myślimy artysta, raczej nie rozważamy takiej osoby w kategorii przedsiębiorcy. Wrażliwy, “wolny duch” nie pasuje Nam do zorganizowanego, nastawionego na cel i zysk przedsiębiorcy. Jednak artysta i przedsiębiorca to dwa, wbrew pozorom, podobne, bardzo twórcze zawody, które wręcz trzeba połączyć.

Zastanówmy się najpierw, czy artysta powinien mieć cechy osoby przedsiębiorczej?

Co to znaczy być przedsiębiorczym? Przedsiębiorczy człowiek to taki, który wykazuje się inicjatywą, jest zmotywowany do działania, traktuje problemy jako wyzwanie do bycia jeszcze lepszym w tym co robi. Człowiek przedsiębiorczy stale się rozwija, nie poddaje się, szuka rozwiązań, jest zaradny i nastawiony na sukces.

By być artystą w tych czasach, człowiek musi być wytrwały i konsekwentny. Bez tego, praktycznie niemożliwe jest odnieść sukces. Trzeba przezwyciężać przeciwności od samego początku. Mało młodych artystów otrzymało wsparcie i zrozumienie od najbliższych na początku swojej drogi. Najczęściej rodzice woleliby by ich dziecko miało “normalną” pracę. Niewiele osób również wie, jak się wypromować. Sam talent nie wystarczy. Dzisiaj, bez promocji nie istniejemy.

Dlatego, kluczowym elementem, dla każdej osoby, która pragnie być artystą, jest wykształcenie w Sobie cech człowieka przedsiębiorczego.

Należy odróżnić osobę przedsiębiorczą, a przedsiębiorcę.

Przedsiębiorca to ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą – czyli działalność o charakterze zarobkowym wykonywana w sposób zorganizowany, stały i ciągły. Osoba przedsiębiorcza, natomiast, to osoba, która wykazuje się zbiorem cech, które opisałam wyżej. Oczywiście, dobry przedsiębiorca powinien posiadać te cechy, jednak nie zawsze tak jest i nie można tego utożsamiać.

Czy w takim razie, artysta jest przedsiębiorcą? Jeżeli nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, to teoretycznie nie jest przedsiębiorcą. Jednak, nadal możemy prowadzić tak zwaną “nierejestrową działalność zarobkową” do kwoty miesięcznej: 50% minimalnego wynagrodzenia (na dzień dzisiejszy to 1505 zł, oczywiście netto), ale tylko pod warunkiem, że w przeciągu 5 lat nie prowadziło się zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jeżeli ktoś tworzy hobbistycznie i nie jest to jego podstawowe źródło utrzymania, taka forma działalności może być wystarczająca.

Kiedy artysta powinien zarejestrować Swoją działalność i dlaczego?

Jeżeli ktoś na poważnie rozważa Swoją karierę jako artysta, chce by sztuka stała się jego podstawowym źródłem dochodu, zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej będzie niezbędne. Własna działalność gospodarcza daje wiele korzyści i nieograniczone możliwości. Nie należy się jej bać. Trzeba natomiast wiedzieć co się robi i mieć plan jak to osiągnąć. Samo zarejestrowanie działalności nic nie da, jeżeli nie ma się pojęcia o promocji, marketingu i sprzedaży. Jeżeli czujesz, że tego właśnie Ci brakuje, zapraszam Cię do zapoznania się z Moim miesięcznym kursem Pakiet całościowy dla artystów, który przygotowałam, wraz z Grupą Morgen, z myślą o takich osobach jak TY. Dowiesz się z niego o wszystkich elementach artystycznego biznesu, które są niezbędne byś w końcu zaczął zarabiać ze Swojej sztuki!

Biznes.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *