Jak inwestować w sztukę?

wpis w: Sztuka | 0

Alternetywne instrumenty inwestycyjne zyskują coraz większą popularność. Jednym z takich instrumentów jest właśnie sztuka. Z roku na rok, notujemy nowe rekordy sprzedaży. Według Głównego Urzędu Statystycznego wartość sprzedaży dzieł sztuki w roku 2021 wzrosła o 41,3%, w porównaniu do roku poprzedniego. Tylko jak inwestować w sztukę? Od czego zacząć i czy trzeba być milionerem?

Pablo Picasso, Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse), 1932 | Źródło: Christie’s
W 2021 roku najdrożej wylicytowany obraz – za ponad 100 mln dolarów!

Jak to się zaczęło?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na nasze tytułowe pytanie, wróćmy do początków i spróbujmy sobie krótko odpowiedzieć: gdzie rozpoczeła się historia inwestowania w sztukę? Handel sztuką istniał od niepamiętnych czasów, jednak zinstytucjonalizowany rynek sztuki, który znamy obecnie powstał w XVII wieku w Holandii. Gdzieś pomiędzy wykształciła się jeszcze instytucja mecenatu, której nie możemy pominąć, ponieważ z perspektywy czasu znacząco wpłynęła na postrzeganie sztuki i samych artystów. Gdy myślę mecenat, osobiście nasuwa mi się na myśl – renesans, jednak mecenat był znany już za czasów starożytnej grecji.

Natomiast, dopiero rok 1904, w którym to Andre Level założył pierwszy fundusz inwestujący w sztukę, uznaje się za początek postrzegania sztuki jako dobra czysto inwestycyjnego. W ramach ciekawostki powiem, że fundusz nazywał się “Skóra Niedźwiedzia” i inwestował w kontrowersyjną sztukę współczesną. Nie muszę chyba dodawać, że inwestorzy dorobili się na swojej decyzji sporych pieniędzy, ponieważ z niektórych obrazów, stopa zwrotu ptrafiła sięgnąć 1000%!

Jakie wartości niesie inwestowanie w sztukę?

Inwestowanie z natury jest długoterminowe. Szczególnie sztuka jest taką formą zwrotu kapitału, która potrzebuje czasu, minimum kilku lat, by zaowocować. Jest to więc bezpieczna i spokojna forma lokowania kapitału, która ma do zaoferowania jeszcze inne wartości, niż tylko pieniądze. Trzeba pamiętać, że sztuka to rzeczy piękne, cenne i wyjątkowe. Przez lata dzieło może zdobić wnętrze, które dzięki temu nabierze oryginalności w swoim charakterze. To właśnie niepowtarzalność dzieł sztuki sprawia, że po latach ceny potrafią być tak astronomicznie wysokie. Posiadanie oryginalnego dzieła artysty, sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby bardziej obyte, wykształcone i majętne. Ponadto, nasze dzieło, które planujemy nabyć, może być dobrane pod nasze subiektywne gusta, upodobania i zainteresowania, a nawet praca może zostać wykonana na nasze zlecenie!

Formy inwestycji w sztukę

  • Bezpośrednie inwestycje w sztukę
    • Zakup dzieła sztuki bezpośrednio od artysty
    • Nabycie pracy w galerii
    • Udział w licytacji
    • Zakup poaukcyjny
  • Pośrednie inwestycje w sztukę
    • Nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach, które inwestują w dzieła sztuki

Najtańszą formą inwestycji w sztukę, wydaje się być pośrednia inwestycja, poprzez różne fundusze, ponieważ możemy nabyć tyle tytułów uczestnictwa, na ile nas stać. Jednak to nie zawsze jest reguła (sprawa się komplikuje przy “funduszach zamkniętych”) i wszystko zależy od wybranego funduszu inwestycyjnego. Kupując prawa uczestnictwa, nie nabywamy dzieł sztuki fizycznie i nie mamy dodatkowych wartości, płynących z posiadania sztuki.

Obecnie, niezwykle dynamicznie rozwijającym się segmentyem na rynku sztuki, jest zakup dzieł sztuki ONLINE.

źródło: OneBid

Dlaczego warto kupować dzieła sztuki bezpośrednio od artysty?

  1. Zazwyczaj nabywanie dzieł sztuki bezpośrednio od artysty jest tańsze, ponieważ nie płacimy dodatkowej prowizji dla marszanda, galerii lub domu aukcyjnego.
  2. Pewność oryginalności i autentyczności. Minimalizuje to do zera ryzyko falsyfikatu. Zazwyczaj artyści dołączają od swojej pracy tzw. “certyfikat autentyczności” z własnym podpisem.
  3. Niepowtarzalny kontakt z artystą. Czasem można nawet zobaczyć naturalne środowisko artysty – jego pracownię.

Wspieranie młodych artystów – wspieranie swojego portfela

Nie od dzisiaj wiadomo, że kto nie ryzykuje, ten nic nie ma. Najwyższą stopę zwrotu można uzyskać, inwestując w dzieła młodych, jeszcze nie znanych twórców. Prace takich artystów też są o wiele tańsze. Już za 1000 – 2000 zł można nabyć wartość, która szybko zaprocentuje. Podoba Ci się obraz? Nie wachaj się. Dokonaj inwestycji w niepowtarzalność i wyjątkowość sztuki! Może zapoczątkuje to wspaniałą kolekcję, którą będzie można wypożyczać galerią lub stanie się częścią Twojego rodowego majątku.

Jakie prace są najbardziej cenione?

Według GUS prawie 80% sprzedanych dzieł sztuki w 2021 roku, to malarstwo. Najwyżej cenione jest malarstwo olejne. Z racji największego rynku, obrazy stanowią też najbardziej “płynną” (najłatwiej zbywalną) formę sztuki. Rynek sztuki jest bardzo podatny na różnego rodzaju modę. Uważam jednak, że nie warto się nią sugerować podczas wyboru dzieła sztuki, ponieważ moda ma to do siebie, że szybko przemija. Najważniejsze by praca podobała się nam osobiście. Postawmy na młodość, kreatywność i pasję twórczą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *