Po co dzisiaj tworzymy sztukę?

wpis w: Sztuka | 0

Ludzie od wieków tworzyli sztukę. Ciężko jednoznacznie stwierdzić jakie były ich motywacje. Wiemy, że sztuka spełniała rozmaite funkcje m.in. użytkową, estetyczną, komunikacyjną, religijną, poznawczą… Zastanówmy się jednak, w jakim celu tworzymy sztukę współcześnie? Co Nas do tego motywuje? Co zyskujemy dzięki twórczości?

Sztuka działa na Nas odstresowująco

Gdy tworzymy, uwalniają się pokłady kreatywności, o których wcześniej nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. A kreatywność działa na Nas odstresowująco. O wiele lepiej wtedy, potrafimy radzić sobie z problemami i optymistycznie patrzymy na świat.

Sztuka działa na Nas terapeutycznie. Jest formą wyrażania emocji. Dzięki temu nie kumulujemy i nie dusimy w sobie złych myśli, uczuć, które z czasem stają się toksyczne i mogą powodować różne zaburzenia psychiczne. Sztuka może również być formą medytacji, uspokajać Nas. Tworząc, skupiamy się tylko na tym, zapominamy o troskach dnia codziennego. Wykonując powtarzalne ruchy, nasze ciało się relaksuje. Poprzez twórczość, poznajemy lepiej siebie, oswajamy się z własnym światem wewnętrznym, a samoświadomość daje nam poczucie pewności, bezpieczeństwa i z czasem, spełnienia.

Z tych względów, każdy powinien, dla samego siebie, spełniać się twórczo, w wybranej przez siebie dziedzinie, czy to w sztukach plastycznych, czy w muzyce, czy w rzemiośle artystycznym, czy literaturze, czy w sztuce ruchu, a może jeszcze w czymś innym! Każdy znajdzie coś dla siebie, kreatywność przyjdzie z czasem, najważniejsze byśmy się z tym dobrze czuli.

Dzięki sztuce możemy zaistnieć

Czasem chcemy przekazać coś wartościowego światu, opowiedzieć o czymś, coś podkreślić lub wyrazić swój sprzeciw przeciw czemuś. Sztuka nam to umożliwia na wiele różnych sposobów. Potrafi być efektowna i łatwo przykuwa naszą uwagę. Możemy się wyróżnić z tłumu, pokazać swoją indywidualność i swoje wartości.

Dzieła sztuki potrafią przetrwać wiele dekad. Czasami nawet się zdarza, że wciąż, po długim czasie, są aktualne. Sztuka może być naszym spadkiem dla potomnych, przysłowiową wiadomością w butelce, dokumentacją naszych czasów.

Jeżeli mamy szczególne zdolności w określonej dziedzinie sztuki, naszym obowiązkiem powinno być rozwijanie tych talentów. Najgorsze co możemy zrobić, to nie wykorzystać Swojego potencjału! Tylko od Nas zależy, czy sprawimy być świat stał się odrobinę lepszy i piękniejszy.

Przyjemność estetyczna i komercjalizacja

Czasami coś tworzymy, ponieważ jest po prostu ładne, sprawia nam przyjemność estetyczną. Sztuka tego rodzaju jest również bardzo wartościowa i potrzebna. Zaspokaja Naszą potrzebę piękna, harmonii, daje Nam poczucie spokoju i radości. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwsi, a to często bezcenne.

Z estetyką wiąże się najczęściej sprzedaż. Częściej kupujemy rzeczy ładne, niż nie (chociaż oczywiście są od tego wyjątki i czasami ważniejsze są dla Nas inne wartości). Artyści nierzadko mają moralno-filozoficzne rozterki, czy powinni tworzyć z myślą o sprzedaży i o tym co podoba się klientom. W sprzedaży Swojej sztuki nie ma nic złego. Dzięki sprzedaży możemy ubogacać świat Swoją twórczością i tworzyć dalej. Wszyscy wiemy, że pieniądze się niezbędne we współczesnym świecie. Jedynie na co artyści powinni zwrócić uwagę, to bycie wiernym Sobie. Tworzenie czegoś na siłę lub pod klienta, mija się z celem sztuki jako takiej. Granica między sztuką, a rzemiosłem komercyjnym jest bardzo cienka. Najważniejsze by być szczerym ze sobą. Niech sztuka wypływa z Waszego wnętrza, a klienci chętnie zapłacą Wam za Waszą twórczość.

Jeżeli zastanawiacie się w jaki sposób spieniężyć Swoją twórczość i tworzyć dzięki temu jeszcze więcej, zapraszam Was do zapoznania się z Moją ofertą dla artystów!

Wymienione wyżej powody dla których tworzymy obecnie sztukę mogą występować razem, uzupełniać się lub wykluczać. Naszych powodów i motywacji dla których tworzymy sztukę na pewno jest więcej, jednak uznałam te trzy za najważniejsze w obecnym świecie. Zachęcam do podzielenia się w komentarzach co Wy o tym sądzicie! Jak myślicie, w jakim celu obecnie tworzymy sztukę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *