Czy warto inwestować w swój rozwój, dzięki kursom?

wpis w: Styl życia | 0

Dlaczego kursy są efektywniejsze niż tradycyjna nauka?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1.png

Aktualnie kursy oraz szkolenia cieszą się coraz większą popularnością wśród społeczeństwa. Coraz częściej Polacy wybierają te odbywające się online- ze względu na pewną wygodę, ponieważ nie musimy wtedy martwić się dojazdem, a dodatkowo sami możemy wyznaczyć sobie czas i miejsce na wykonanie. Są one efektywniejsze od tradycyjnej nauki ze względu na wymienione wcześniej cechy, które dają wygodę i komfort, jednak nie są to jedyne dowody na słuszność owej tezy. Kursy online skupiają się na konkretnej dziedzinie lub temacie, dostarczając skondensowanej i zorganizowanej wiedzy. Zamiast musieć przeglądać rozległe podręczniki czy materiały, oferują one jasno określone lekcje, które pozwalają na systematyczne zdobywanie wiedzy. Ponadto, ich forma jest również sprzyjająca szybszemu i efektywniejszemu przyswajaniu wiedzy. Często materiały są umieszczane w postaci filmów, prezentacji, a swoją wiedzę można sprawdzić dzięki rozwiązaniu ciekawych quizów bądź testów.

Dlaczego warto?

Uczestniczenie w kursach to idealny sposób na zdobycie cennych umiejętności, którą wykorzystać możemy w praktyce. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zaczerpnąć wiedzy od ekspertów, skupiającej się na ściśle określonej dziedzinie- bez nudnej teorii, której nie możemy wykorzystać w praktyce. Ponadto, za ukończony kurs otrzymujemy certyfikat, który jest potwierdzeniem na posiadane przez nas zdolności i znajomość obszaru danej dziedziny. Możesz uczyć się od najlepszych i zdobywać wiedzę, która jest aktualna i praktyczna. Być może w danym miejscu pracy będzie to dodatkowy atut, który zrobi wrażenie na Twoim przyszłym pracodawcy lub postanowisz być sam swoim szefem i wykorzystać dane aspekty w praktyce!

Plusy i minusy

Plusy:

  • Nabywanie wiedzy i umiejętności
  • Specjalistyczna wiedza w danej dziedzinie
  • Interakcja i współpraca, ponieważ kursy często umożliwiają interakcję z innymi uczestnikami, co sprzyja wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów zawodowych.
  • Motywacja i kierowanie postępem
  • Certyfikacja i prestiż- w większości przypadków ukończenie kursu może skutkować uzyskaniem certyfikatu lub dyplomu, który może być uznawany przez pracodawców

Minusy

  • Niektóre kursy mogą być kosztowne
  • Zbyt podstawowe lub zbyt zaawansowane treści dla kursanta

Statystyki

Polacy poszukują dodatkowych sposobów wzbogacania się o nową wiedzę i kwalifikacje, wybierając przez to coraz częściej kursy online. Dane pochodzące z platformy NAVOICA mówią o tym, iż w marcu 2022 roku liczba zarejestrowanych kont wynosiła ok. 75 300, a na koniec marca tego roku liczba ta wzrosła aż do ok. 124 300 kont. Owy przykład idealnie ukazuje rosnącą popularność tej formy nauki.

,,Można już z całą pewnością stwierdzić, że edukacja zdalna na dobre zadomowiła się również w Polsce. Na tym tle w niczym nie ustępujemy państwom zachodnim. Dobrym przykładem jest prowadzony przez OPI portal NAVOICA, na którym udostępniamy całkowicie za darmo kursy edukacyjne opracowane głównie przez polskie środowisko akademickie. Do końca marca 2023 r. na naszym portalu założono już ok. 124 300 kont i wydaliśmy do tej pory prawie 85 700 certyfikatów ukończenia kursu. Edukacja online w pełni odpowiada oczekiwaniom studentów, głównie z pokolenia Z i millenialsów, dla których świat cyfrowy jest naturalnym środowiskiem nauki, pracy, rozwijania swoich zainteresowań. W związku z tym, edukacyjne kursy online w najbliższych latach czeka stały rozwój. Możemy spodziewać się, że forma tych kursów będzie ewoluować i staną się one jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika’’– mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Reasumując, warto zainwestować w swój rozwój poprzez kursy. Korzyści, jakie ze sobą niosą mają wpływ zarówno na sferę zawodową, jak i osobistą. Pomagają w poszerzaniu wiedzy, rozwijaniu umiejętności, czy podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Otwierają zatem one drzwi do nowych możliwości. Niezależnie od tego, czy chcesz doskonalić się w swojej obecnej pracy, czy zmienić zawód, kursy mogą dostarczyć Ci niezbędnych narzędzi do osiągnięcia sukcesu.

Rating: 5 out of 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *