7 sposobów, których używam, aby utrzymać motywację

wpis w: Styl życia | 0

Praca, szczególnie praca twórcza wymaga nieustannego skupienia oraz ciągłego wymyślania nowych pomysłów. Nawet jeżeli lubimy swoją pracę, jest to męczące i z czasem nasza motywacja opada. Mimo, że mamy jasno sprecyzowany cel i jesteśmy zdeterminowani by go osiągnąć, utrzymanie naszej motywacji na stale wysokim poziomie, jest trudne. Poniżej podaję 7 sposobów, których używam, aby utrzymać motywację. Spróbuj i przekonaj się czy na Ciebie też działają!

1. Zimny prysznic

Oprócz swoich prozdrowotnych właściwości, działa lepiej niż kawa i poranne ćwiczenia. Pobudza i sprawia, że mamy “trzeźwiejsze spojrzenie”. By było nam łatwiej, możemy najpierw wejść pod ciepłą wodę, a następnie stopniowo przestawiać na zimną. Aby zmotywować się do działania trzeba pobudzić swoje ciało na równi z umysłem.

2. Zmiana otoczenia

Zmiana otoczenia bardzo pozytywnie potrafi wpłynąć na nasz umysł. Spojrzenie na pewne sprawy z innej perspektywy pomaga odpocząć, podsumować nasze dotychczasowe działania i zmotywować się do dalszej pracy. Dzięki temu, lepiej widzimy swoje błędy i dajemy sobie, tym samym, możliwość ich poprawy. By zmienić otoczenie nie musimy od razu wyjeżdżać z miasta. Czasem wystarczy wyjść na spacer.

3. Rozmowa z dalszym znajomym

Dlaczego akurat rozmowa z dalszym znajomym, a nie z przyjacielem? Odpowiedź jest prosta. Gdy spotykamy się z osobą, z którą dawno nie rozmawialiśmy, najczęściej opowiadamy o sobie i o tym co się działo w naszym życiu, z szerszej perspektywy. Zyskujemy świeże spojrzenie osoby, która nie uczestniczy stale w naszym życiu. Chwaląc nasz wysiłek w dążeniu do swoich celów, na pewno zmotywuje nas do jeszcze cięższej pracy. Jest to obopólna korzyść oraz możliwość odnowienia znajomości.

4. Pobudzenie kreatywności

Kreatywność, szczególnie w pracy twórczej jest bardzo ważna. Jest kilka sposobów, by ją pobudzić np.:
– burza mózgów
– oglądanie swoich ulubionych albumów, książek, filmów
– słuchanie muzyki
– medytacja
– spontaniczne malowanie, taniec, pisanie ręcznie na papierze
– chodzenie do muzeów
– robienie rzeczy odwrotnie niż zazwyczaj.
Kreatywność sprzyja nie poddawaniu się, szukaniu nowych, lepszych rozwiązań, a tym samym, motywacji do dalszego działania.

5. Czerpanie przyjemności z każdej podejmowanej czynności

Gdy za bardzo skupimy się na celu, rezultacie naszych działań, przestaniemy odczuwać przyjemność z drogi, którą przemierzamy. Ciężko utrzymać motywację, gdy robimy coś co nam się nie podoba. Dlatego dobrze sobie powtarzać, że to co robimy to nasz wybór, nasze życie, chcemy to robić, ponieważ jest to dla nas dobre i nam potrzebne.

6. Dobra organizacja pracy

Wstawanie rano bez planu, powoduje, że nie przeżywamy efektywnie dnia, tak jak byśmy mogli. Marnujemy czas, przez co jesteśmy z siebie niezadowoleni, a nasza motywacja słabnie. Organizacja pracy jest oparciem naszej motywacji. Wiedząc co chcemy zrobić, wypełniając punkt po punkcie swoje zadania, zaczynamy odczuwać satysfakcję z własnej pracy. Dobrą formą organizacji jest stworzenie wykresu Gantta.

7. Urozmaicanie i próbowanie nowych rzeczy

Gdy opada nasza motywacja, to znak, że należy przełamać rutynę i zrobić coś nowego. Często się nudzimy, przez co nasza wytrwałość stoi pod znakiem zapytania. Zawsze można nauczyć się czegoś nowego lub zrobić coś inaczej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *